EN | TR

Bölüm Başkanı MesajıMerhaba sevgili arkadaşlar,

Küreselleşme ve teknolojinin etkisi ile birlikte uluslararası ticaret tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar gelişmiş ve dış ticaretin ekonomideki önemi ve istihdamdan aldığı pay artmıştır. Ülke sınırları içerisinde üretilen ürünlerin dünyanın herhangi bir noktasındaki tüketicinin talep edebilmesi, birçok sektör ve operasyon arasında bağlantı kurulmasını ve amansız rekabetin yaşanmasını da beraberinde getirmektedir. Rekabetin, standartların, ihtiyaç duyulan bilgi ve bağlantıların küreselleşmesi, beraberinde bu işi yapacak insan kaynağının da küresel olarak rekabet edebilir düzeyde olmasını gerektirmektedir.
Hem üretim ve dış ticaret hem de gümrükleme anlamında Türkiye’nin Adana ve Mersin gibi iki önemli şehrine eşit mesafede olan Tarsus ilçesinde bulunan üniversitemiz, limana yakınlığı ve sektör ile kurduğu yakın ilişkiler sonucunda sizlere teori ile pratiği birleştirebilme imkanı sunmaktadır. Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan Dış Ticaret Bölümü genç ve dinamik öğretim kadrosu, teori ve uygulamaya dayalı dersleri ve kişisel gelişime yönelik seçmeli dersleri ile eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmektedir. Dört dönem eğitim veren bölümümüzde teorik dersler; staj uygulaması ve sektör uygulamaları dersi ile uygulamalı şekilde desteklenmektedir. Bu sistemle öğrencilerimizin bölgenin ve sektörün ileri gelen işletmelerinde tecrübe edinmesi ve mezun olduktan sonra kendilerine yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Bölümümüz mezunu öğrenciler; işletmelerin ithalat ve ihracat, lojistik, nakliye, gümrük hizmetleri, üretim vb. bölümlerinde çalışabilmekte, kendi iş yerlerini kurabilmektedir. Ayrıca Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi kamu kurumlarında da istihdam edilmektedirler. Eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimiz ÖSYM tarafından yürütülen Dikey Geçiş Sınavı’na girmeleri ile Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, İşletme, İşletme Yönetimi, Lojistik, Sermaye Piyasası, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Lojistik ve daha birçok lisans programına geçiş yapma imkânına sahiptir.
Tarsus Üniversitesi ailesi olarak dış ticaret bölümünde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.
 
Sevgi ve saygılarımla

 

Dr. Öğr. Üyesi Ata KAHVECİ
Bölüm Başkanı